استیو جابز و درس هایی برای اجرای جلسات معرفی

استیو جابز و جلسات معارفه

استیو جابز فقید همواره به عنوان یکی از قوی‌ترین سخنرانان عصر حاضر شناخته خواهد شد. او در جلسات معرفی محصولات و خدمات به بهترین نحو سخنرانی می‌کرد و به بهترین نحو نیز جلسه را به پایان می‌برد تا حضار با شور و علاقه‌ی خاصی سالن را ترک کنند. عادات او در برگزاری جلسات، می‌تواند راهنمای بسیاری از مدیران فروش و سخنرانان جلسات معرفی محصول و خدمات باشد. در ادامه این مطلب از وبلاگ ادنگاه نگاهی داریم به نکات اساسی سخنرانی‌های استیو جابز در پایان دادن به جلسه سخنرانی.

استیو جابز و درس هایی برای اجرای جلسات معرفی

۱- یک داستان اولیه را تمام کنید.

به عنوان سخنران مراسم می‌توانید در ابتدای جلسه، داستانی از یکی از مشتریان راضی خود تعریف کنید. یک مشتری که تجربه خوبی از کار کردن با شما را داشته است. اما این داستان را به نوعی نیمه‌تمام بگذارید و در ادامه به بررسی موارد دیگری از محصول و خدمت خود بپردازید. در پایان سخنرانی اشاره‌ی دیگری به آن داستان داشته باشید و توجه حضار را در آخرین لحظات به خود جلب کنید.

۲- آمار شوکه کننده اما واقعی ارائه کنید.

در پایان سخنرانی، انرژی افراد کاهش یافته و منتظر اتمام جلسه هستند. در این زمان شما می‌توانید یک آمار شوکه کننده از مسئله‌ای که مربوط به خدمات شما باشد ارائه دهید. توجه اصلی بر این قضیه است که این آمار واقعی و قابل استناد باشد و علاوه بر آن، موضوع این آمار به موضوع کسب و کار شما مرتبط باشد تا در آخرین لحظات حضار را علاوه بر توجه کردن به آمار، به موضوع شما وصل کند.

۳- هدیه رایگان بدهید.

یک حقیقت روانشناسی عنوان می‌کند که مردم خواه نا خواه به هدایای رایگان جذب می‌شوند. تلاش کنید تا هدیه‌ای مانند یک دوره‌ی رایگان از سرویس یا نرم‌افزار خود را قبل از جلسه‌ی معرفی آماده کنید و در پایان سخنرانی آن را به عنوان یک غافلگیری به حضار ارائه دهید.

۴- سوال بپرسید.

یکی از عادات استیو جابز در سخنرانی‌ها، سوال پرسیدن بود. باید تعدادی سوال تامل برانگیز برای حضار خود آماده داشته باشید تا آنها را به فکر کردن و توجه بیشتر جلب کنید. فراموش نکنید که سوال اصلی را برای پایان مراسم کنار بگذارید. سعی کنید سوالاتی بپرسید که حضار را علاوه بر فکر کردن در مورد محصول شما، به فکر کردن درباره‌ی شرایط خودشان نیز مشغول کند.

سوالاتی که بتواند حضار را به فکر کردن و تلاش برای حل مسائل جاری شخصی و شرکتی بکند، آنها را علاقمند به شنیدن سخنرانی شما و تلاش برای پیدا کردن پاسخ در میان صحبت‌های شما می‌کند.

۵- ارتباط شخصی ایجاد کنید.

استیو جابز در سخنرانی‌های خود به نوعی صحبت می‌کرد که حضار ارتباطی عاطفی و شخصی با او و مسئله‌ی مطرح شده پیدا کنند. به بیان دیگر سخنران باید تلاش کند تا حضار او را دوست داشته باشند. البته این موضوع در عمل کمی دشوار است. باید تلاش کنید تا با گفتن داستان‌های واقعی از تجربه‌ی خود و شرکت، خودتان را فردی مانند حضار نشان دهید و آنها را علاقمند به شنیدن داستان واقعی خودتان بکنید.

منبع: Hubspot / ترجمه و ویراست از ادنگاه


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *