آشنایی با ۷ مورد از امکانات مفید گوگل ادوردز

ادوردز

گوگل ادوردز Google Adwords یکی از امکانات مفید گوگل برای کسب و کارها است که علاوه بر کنترل تبلیغات و مدیریت ارجاع مشتریان و کارران به فعالان کسب و کار، قابلیت‌های آنالیزی بسیاری نیز در اختیار آنها می‌گذارد. اما اکثر شرکت‌ها و سازمان‌هایی که از این سرویس استفاده می‌کنند، از امکانات اصلی و فوق‌العاده‌ی آن بی‌خبرند. در ادامه‌ی این مطلب وبلاگ ادنگاه با تعدادی از قابلیت‌های ویژه‌ی این سرویس آشنا می‌شویم.

۱- کمپین‌های تماسی (Call-only Campaigns)

گوگل در آماری اعلام کرده که ۷۰ درصد از جستجوهایی که از طریق موبایل انجام می‌شوند، به طور مستقیم با کسب و کارهای مورد نظر تماس تلفنی برقرار می‌کنند. به همین دلیل، در سال ۲۰۱۵ سرویس کمپین‌های تماسی یا Call-only Campaigns توسط گوگل راه‌اندازی شد که تمرکزش بر شرکت‌هایی است که تماس تفنی مشتریان، برایشان اهمیت بیشتری دارد.

کمپین تماسی، برای جستجو در گوشی‌های تلفن همراه قابل استفاده است و در نتایج جستجو، شماره‌ی تلفن مورد نظر را با فونت بزرگ نشان می‌دهد و در زیر آن توضیحاتی در مورد خدمات مورد نظر درج شده است. شرکت تنها برای کلیک‌هایی پرداخت خواهد داشت که حاصل آنها، تماسی تلفنی بوده است.کمپین تماسی

۲- اکستنشن‌های تبلیغات (Ad Extensions)

اکستنشن‌های تبلیغات، امکانات اضافی هستند که به شرکت‌ها اجازه می‌دهند تبلیغات خود را با طراحی‌های خاص‌تر انجام دهند و در نتیجه CTR بالاتر، قابلیت دیده شدن بهتر و تجربه‌ی کاربری بهتری را در اختیار کاربر قرار می‌دهند. برخی امکانات این افزونه‌ها یا اکستنشن‌ها به شرح زیر هستند:

Sitelink extensions: به شما اجازه می‌دهد تا لینک‌های داخلی سایت خود را نیز در داخل نتایج جستجو نشان دهید و کاربران را به طور مستقیم به محصول مورد نظر برسانید.

Call extensions: یک شماره‌ی تماس به کاربر نشان می‌دهد تا بتواند در نتایج جستجو به صورت مستقیم با شما تماس بگیرد.

Callout extensions: اجازه‌ی اضافه کردن کپی‌های دیگری از تبلیغات را به شما می‌دهد تا خود را متمایزتر از دیگر رقیبان نشان دهید.

Location extensions: تمرکز بیشتری بر کاربرانی که به مکان شما نزدیک‌تر هستند دارد و امکان تماس یا یافتن شما روی نقشه را نیز به آنها می‌دهد.

Review extensions: امکان نشان دادن نظرات مشتریان قبلی را در تبلیغات شما فراهم می‌کند.

App extensions: لینک اپلیکیشن شما در اپ استورها را به تبلیغ شرکت اضافه می‌کند.

Structured Snippets: امکان اضافه کردن متن اضافه برای توضیح بیشتر در مورد محصول را فراهم می‌کند.

در تصویر زیر، نمونه‌ای از استفاده از افزونه‌های Callout، Sitelinks و Location را مشاهده می‌کنید.

افزونه های ادوردز

۳- تطابق مشتری ( Customer Match)

این قابلیت به شما اجازه می‌دهد تا در جستجوهای مشتریان قبلی خود، بهتر ظاهر شوید. با استفاده از این قابلیت، شما لیست مشتریان خود را برای گوگل ارسال می‌کنید و زمانی که این مشتریان با ایمیل خود وارد جستجوی گوگل، یوتیوب یا جی‌میل شده باشند، تبلیغات شما برای آنها نمایش داده خواهد شد و می‌توانید محصول یا خدمت جدید خود را به آنها معرفی کنید.

۴- شخصی‌سازی تبلیغات (Ad Customizers)

ادوردز در این قابلیت، اجازه‌ی تغییر متن تبلیغات بر اساس متن جستجو شده توسط کاربر را فراهم می‌کند. به طور مثال شما محصولات مختلفی از یک دسته را عرضه می‌کنید. با استفاده از این قابلیت، ادوردز زمانی که کاربر محصول خاصی از آن دسته را جستجو کند، متن تبلیغاتی شما را به عبارت جستجو شده تغییر می‌دهد.Ad_Customizer_2

شخصی سازی تبلیغات ادوردز

 

در حالت دیگر شما می‌توانید تاریخ خاصی را در تبلیغات خود در نظر بگیرید تا قبل از عبارت جستجو شده قرار بگیرد. این تاریخ می‌تواند تاریخ اتمام حراجی شما یا عرضه‌ی محصول خاص باشد. قبل از بوجود آمدن امکان شخصی سازی تبلیغات، شرکت‌ها باید هر روز متن تبلیغی خود را عوض می‌کردند. حال با استفاده از این قابلیت جدید، می‌توان تاریخ مورد نظر را مشخص کرد و ادورزد وظیفه‌ی شمارش معکوس را برای شما انجام خواهد داد.شمارش معکوس

۵- تمرکز بر علاقه (Interest Targeting)

زمانی بود که تبلیغات شرکت‌های تنها از طریق جستجوی کلمات خاص در نتایج کاربران ظاهر می‌شدند. اما قابلیت‌های جدید گوگل ادوردز این امکان را به شما می‌دهد که دسته‌ی خاص یا علاقمندی خاصی را هدف بگیرید و از آن به بعد، گوگل کاربرانی که دسته و محصول شما علاقمند هستند را به سمت شما هدایت خواهد کرد. ادوردز با استفاده از کوکی‌ها، سابقه‌ی مرور وب افراد را استخراج می‌کند و در صورتی که جستجوی آنها در حوزه‌ی مشخص شده توسط شما باشد، تبلیغ محصول یا شرکت شما را به آنها نشان خواهد داد.

۶- دانلود مستقیم اپلیکیشن

این قابلیت برای شرکت‌هایی که می‌خواهند اپلیکیشن خودرا تبلیغ کنند، مفید است. با استفاده از این امکان، لینک دانلود مستقیم از اپ استور مورد نظر برای کاربر نمایش داده خواهد شد و مراحل اضافی مانند باز کردن وبسایت شما، وارد شدن به بخش اپلیکیشن و کلیک بر روی لینک دانلود را حذف کرده و کاربر را به طور مستقیم به اپ استور مورد نظر هدایت می‌کند.دانلود اپلیکیشن

۷- ویرایگشر ادوردز (Adwords Editor)

ادوردز یک اپلیکیشن دسکتاپ رایگان دارد که به شما اجازه می‌دهد بصورت آفلاین اکانت‌های مختلف خود را مدیریت کنید و در ویرایش کمپین‌های خود با سرعت عمل بیشتری کار کنید.

برخی از قابلیت‌های این اپلیکیشن عبارتند از:

  • مشاهده‌ی بخش‌های مختلف اکانت
  • ویرایش آیتم‌ها
  • کلیدهای میانبر برای جابجایی راحت‌تر بین بخش‌ها
  • قابلیت‌های Undo/Redo
  • ویرایش کلی برای ویرایش هم‌زمان چند بخش

منبع: Hubspot – ترجمه و ویراست از ادنگاه


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *