۷ اشتباه رایج در بازاریابی فروش

۷ اشتباه رایج در بازاریابی فروش

کسب تجربه عموما بر پایه‌ی اشتباهات بنا نهاده شده است. این بدان معنا است که اکثر افراد با تجربه کردن و اشتباه کردن، توانسته‌اند تجربیات ارزشمندی در کار خود پیدا کنند. این حقایق در بازاریابی و فروش نیز صادق هستند. به طور مثال شما با امتحان کردن راه‌های مختلف برای جذی مشتریان و شکست خوردن در بعضی از آنها، می‌توانید بهترین راه را برای جذب مشتریان جدید و حفظ مشتریان قدیمی پیدا کنید. در این مطلب از وبلاگ ادنگاه قصد داریم اشتباهات رایجی را که ممکن است در ارتباط با مشتریان و جذب آنها داشته باشید را بررسی کنیم تا از وقوع آنها در حد امکان جلوگیری کنیم.

۱- توجه نکردن به معنای آمارها و اعداد و ارقام

آمار و ارقام در فروش نقش مهمی ایفا می‌کنند. شما با توجه به آمارهای بدست آمده از فروش‌های قبلی و جذب مشتریان، می‌توانید برای اهداف جدید جذب مشتری خود برنامه‌ریزی کنید. اما توجه به معانی آمارها و درک اعداد و ارقام ارائه شده توسط آنها بسیار مهم است. شما باید با دقت بیشتر آمارهای بدست آمده از روند کاری خود را مطالعه کنید و سعی کنید معانی مخفی در آنها را درک کنید.

به طور مثال یک نتیجه‌ی آماری از بی‌فایده بودن تماس با مشتریان بالقوه سخن می‌گوید. اما اگر همین آمار با دقت مطالعه شود، عنوان می‌کند که ارسال ایمیل‌های گروهی به این مشتریان بالقوه می‌تواند مفید باشد.

۲- جویا نشدن منبع آشنایی مشتریان بالقوه با شما

این سوال ساده که “از چه طریقی با محصول یا خدمات ما آشنا شدید؟” می‌تواند تاثیر زیادی در موفقیت فروش شما داشته باشد. شما با این سوال نه تنها منابع اصلی جذب مشتریان خود را پیدا می‌کنید، بلکه رفتار آنها را نیز به خوبی تحلیل می‌کنید.

به طور مثال اگر یک مشتری شما را از طریق یک پست وبلاگی یا مطلب مرتبط با کسب و کار شما پیدا کرده باشد، این نشان می‌دهد که مشتری یا مشتریان مورد نظر، علاقه دارند تا قبل از خرید و انتخاب، در مورد تصمیم خود مطالعه کنند. و یا اگر فردی از طریق تبلیغات کلیکی به محصول شما رسیده باشد، این نشان می‌دهد که مشتری مورد نظر برای خرید بسیار آماده است.

۳- خطاهای رایج در پیام‌ها و ایمیل‌های خودکار

اکثر کسب و کارها از پیام‌های خودکار در مراحل مختلف جذب مشتری و ثبت سفارش و غیره استفاده می‌کنند. سعی کنید هر چند وقت یک بار نگاهی به پیام‌های خودکار خود داشته باشید و اشکالات احتمالی آنها را بررسی کنید. پیام‌های خودکار به طور طبیعی جذابیتی برای مشتری ندارند و اگر این پیام‌ها حاوی غلط‌های املایی باشند و یا در زمان و موقعیت مناسب ارسال نشوند، شما در جذب مشتری با مشکلات بزرگی روبرو خواهید شد.

۷ اشتباه رایج در بازاریابی فروش

۴- اجبار مشتری به خرید خدمت یا محصول

این اشتباه در زمان‌هایی که فروشنده قصد دارد با ذوق و شوق تمام از محصول خود تعریف کند و یا مشتری را تشویق به خرید کند، اتفاق می‌افتد. سعی کنید به جای مجبور کردن مشتری، به او آموزش دهید و در نهایت انتخاب را بر عهده‌ی او بگذارید. وقتی شما یک فروش مناسب داشته باشید و مشتری با قدرت انتخاب کامل محصول شما را بخرد، علاوه بر مشتری، یک بازاریاب خوب نیز بدست آورده‌اید. اما زمانی که مشتری به اجبار محصول شما را انتخاب کند، تنها یک خریدار بدست‌ آورده‌اید و علیرغم حس پیروزی که از فروش محصول دارید، چهره‌ی نامناسبی از خود و کسب و کارتان در ذهن مخاطب ایجاد کرده‌اید.

۵- بی‌توجهی به بازار موبایل

نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد که افراد به طور میانگین روزانه ۴۶ بار گوشی خود را چک می‌کنند. با افزایش نفوذ گوشی‌های هوشمند به زندگی مردم، افرادی در کسب و کار خود موفق خواهند بود که حضور بیشتری در گوشی‌های هوشمند داشته باشند. طراحی وبسایت و ایمیل واکنش‌گرا، طراحی اپلیکیشن و استفاده‌ی مناسب از ظرفیت‌های مختلف موبایل، می‌تواند تضمین کننده‌ی موفقیت شما در این بازار جدید باشد.

۶- پاسخ دیرهنگام به ایمیل‌ها و پیام‌ها

زمانی که یک مشتری برای شما پیام یا ایمیلی ارسال می‌کند، حتما منتظر پاسخ سریع شما است و شرکتی که بتواند پاسخ سریع‌تری به مشتریان بدهد، در رقابت پیروز خواهد بود. پاسخ سریع نشان می‌دهد که شما همیشه در دسترس هستید. اگر پیام‌ها توسط کارشناسان مخصوص بخش‌های مختلف (مانند فروش یا پشتیبانی) به صورت اختصاصی پاسخ داده شوند تاثیر بسیار بهتری خواهند داشت.

اگر نمی‌توانید در زمان‌های مشخص و با سرعت بالا به پیام‌های مشتریان پاسخ دهید، سرویسی برای ارسال پیام خودکار و زمان انتظار برای پاسخ تعبیه کنید تا به مشتری اطلاع دهد که پیامش دریافت شده و در دست بررسی است.

۷- ناموفق بودن در توجیه قیمت بالا

برخی خدمات و محصولات قیمت بالایی نسبت به دیگران دارند. شما به عنوان یک فروشنده‌ی معتبر باید بتوانید از قیمت بالای محصول خود دفاع کنید، از مقایسه‌ی قیمت نترسید و منتظر انجام این عمل توسط خریدار باشید. به هر حال خریداران امروزی با تحقیقات زیادی اقدام به انتخاب محصول می‌کنند و شما باید بتوانید دلایل قانع‌ کننده‌ای برای قیمت بیشتر محصول خود داشته باشید.

منبع: Hubspot / ترجمه و ویراست از ادنگاه


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *