کپی محتوا و تاثیر آن بر روی SEO ؛ آیا می توان از محتوای دیگران برای بهبود رتبه استفاده کنید؟

کپی محتوا و تاثیر آن بر روی SEO ؛ آیا می توان از محتوای دیگران برای بهبود رتبه استفاده کنید؟

بدون انکار، محتوا مهمترین رکن در بهبود سئو و ارتقای رتبه سایت در صفحه نتایج موتورهای جستجو به شمار می رود. اما تولید محتوای یونیک و منحصر به فرد کار دشواری است. برای همین، بسیار از تولید کنندگان محتوا و یا گردانندگان وب سایت های محتوا محور، از محتوای کپی شده برای پر کردن صفحات خود استفاده می کنند. آیا چنین کاری موجب لطمه دیدن وضعیت سئو نمی شود. با آکادمی ادنگاه همراه باشید تا باهم به درون این ماجرا سرک بکشیم.

برای همه ی ما نحوه ی عملکرد گوگل در برخورد با محتوای تولیدی و محتوای کپی شده تا حدودی نامشخص است. گوگل مکانیزم الگوریتم های خود را افشا نمی کند تا رقابت میان تولید کنندگان محتوا عادلانه باشد و سیستم های تقلبی رواج پیدا نکند. این موضوع اهمیت دیگری نیز دارد. زمانی که شما سیاست های محاسباتی خود را بروز ندهید، نسبت به تغییراتی که عموم کاربران در برابر آنها آداپته شده اند،‌ مصون هستید و لازم نیست در برابر دیگران پاسخگو باشید.

برای همین بسیاری از شیوه هایی که شما در طول زمان می شنوید و یا در سایت های مرتبط با بهبود سئو مطالعه می کنید، روش هایی بر مبنای آزمون و خطا هستند. البته تاثیر و کارکرد این روش ها تا حدود زیادی ثابت شده است، اما کماکان نمی توان به آنها به عنوان یک شیوه ی دقیق متکی بود.

مسئله ی دیگر در خصوص آنچه در ادامه مطلب خواهم گفت این است که گوگل هیچگاه نسبت به این روش ها اظهار نظر نمی کند و ممکن است در سکوت خبری محض و بدون اطلاع قبلی برخی از الگوریتم های مهم خود را تغییر دهد. الگوریتم هایی که بر SEO سایت شما اثر مستقیم دارد. از همین رو ممکن است چیزی که شما می خوانید،‌ در زمان نگارش این مطلب یک تکنیک موثر بوده باشد، اما در زمان دسترسی شما به این مطلب از کار افتاده و تا حدی مضر به نظر برسد.

اما آیا محتوای کپی شده می تواند به بهبود وضعیت SEO کمک کند؟‌ یا کپی کاری مضرات غیرقابل جبرانی مثل جریمه شدن را در پی خواهد داشت؟ پاسخ ساده است: کپی کردن محتوا امری اجتناب ناپذیر است، پس گوگل هیچگاه برای کپی کاری محتوا جریمه قائل نخواهد شد. اما آیا منظور من و شما در خصوص کپی کردن محتوا با هم برابر است؟ شاید بهتر است کمی منظور خود را واضح تر برای شما بنویسم: گوگل محتوای کپی شده را هیچگاه مشمول پنالتی و جریمه نمی کند مگر آنکه محتوای کپی شده را دزدی تشخیص دهد، یعنی محتوایی که شما به عنوان محتوای خود منتشر می کنید، پیش از شما توسط یک منبع معتبر تر به گوگل معرفی شده باشد.

اما چطور می توان به گوگل گفت که متن فقط یک کپی ساده است، نه یک محتوای دزدی. شما می بایست لینک محتوا را به عنوان منبع در قالب محتوای خود قرار دهید و چشمه را معرفی کنید. این موضوع علاوه بر اینکه به ماهیت محتوا کیفیت می بخشد، باعث می شود تا گوگل شما را به عنوان یک منتشر کننده محتوای غیر اورجینال در نظر بگیرد.

مهمترین مثال برای کسانی که از محتوای کپی شده در وب سایت های خود استفاده می کنند، پایگاه های مستقل نشر اخبار است. پایگاه هایی که برای حفظ کسب و کار خود مجبورند تا از محتوای رایگان خبری استفاده کنند و با نقل منبع به اعتبار خبر غنا ببخشند. به سادگی می توان به صحت گفته پی برد که نام این پایگاه ها در صفحات نتیجه گوگل، همیشه در رتبه بالاتری نسبت به منابع اصلی خبر قرار دارد.

اما چطور می توانیم از محتوای کپی شده استفاده کنیم، بدون اینکه مشمول پنالتی شویم؟

اولین نکته حفظ حقوق مولف است. با ذکر نام منبع و قرار دادن لینک مستقیم صفحه اصالت منبع را حفظ کنید. اگر حاضر نیستید که تبعات کپی کردن محتوا از صفحات ناشناخته و منابع غیررسمی را بپذیرید، بهتر است بخشی از محتوا را خودتان بنویسید. یک بار مطلب را بصورت کامل بخوانید، نکات کلیدی را در جایی یادداشت کنید و به آن اندازه ای که می توانید بخش هایی از مطلب را تغییر بدهید. صحبت از تغییرات جزئی نیست. می بایست زبان خود را در متن اضافه کنید و آن را به شکلی در آورید که با متن اولیه تفاوت های آشکاری داشته باشد. البته می توانید بصورت مستقیم از بخش هایی از متن اصلی استفاده کنید، اما این کار را توصیه نمی کنم. در نهایت محتوا را بدون ذکر منبع و به عنوان یم محتوای مستقل و یونیک منتشر نمایید.

فراموش نکنید که اگر از سایت های غیر معتبر برای کپی کردن محتوا استفاده می کنید و به منبع آنها اصالت می بخشید، تنها محتوای خود را در معرض خطر قرار داده یاد، چون اگر منبع مادر از رده خارج شود و لینک شما به یک صفحه ی بسته ارجاع شود، بسیاری از زحمات شما به هدر خواهد رفت.


Comments

  1. سلام و عرض ادب

    سوالی داشتم از خدمتتون در حال نگارش یک دیکشنری حرفه ای اختصاصی انگلیسی به فارسی هستیم محتوا کاملا منحصر به فرد است اما برای مثال هر کلمه از دیکشنری آنلاین کمبریج که تمام پیج خای آن قبلا ایندکس شده استفاده میکنیم آیا این محتوا کپی محسوب می گردد؟ در واقع یک جدول ۴ ستونه داریم که در یک ستون لغت در دیگری ترجمه فارسی(منحصر به فرد خودمان) در ستون دیگر مثال از دیکشنری کمبریج و در ستون آخر ترجمه مثال ّ(به صورت اختصاصی از خودمان ) است در واقع میتوان گفت حداثکر ۵۰ درصد آن پیج کپی است با توجه به اینکه حدودا ۱۰ هزار جمله داریم آماده میکنیم و قصدی نداریم که این پیج را رتبه دهیم اما برای رنک کل سایت چطور آیا تاثیر منفی میگذارد؟ سپاس از محبتتان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *