عوامل موثر در سئو: چگونه رتبه وب سایت خود را در گوگل افزایش دهیم؟

عوامل موثر در سئو: چگونه رتبه وب سایت خود را در گوگل افزایش دهیم؟

یکی از مهمترین شاخص هایی که در موفقیت کسب و کار موثر است،‌ جایگاه یک برند در فهرست نتایج موتورهای جستجو (یا در اصطلاح رایج سئو) است. البته عوامل زیادی در این میان دخالت دارند. با ادنگاه همراه باشید تا شما را با مهمترین فاکتورهای SEO یا بهبود نتایج موتورهای جستجو آشنا کنیم.

گوگل سرانجام بخشی از اطلاعات جزئی مربوط به Seo وب سایت ها را در اختیار توسعه دهندگان وب قرار داد تا با استفاده از این اطلاعات برای بهبود جایگاه وب سایت مشتریان خود در فهرست نتایج گوگل اقداماتی انجام دهند. اگرچه بخش مهمی از این اطلاعات کماکان در دسترس نیست، اما می توان با جدیت گفت که کشف و رصد باقی این اطلاعات مسئله ای است که به خود توسعه دهندگان ارتباط دارد.

عوامل موثر در بهبود سئو بی شک خارج از سه فاکتور اصلی محتوا، ساختار و بک لینک ها نیستند. این سه فاکتور اولین چیزهایی است که به ذهن توسعه دهندگان و مدیران دیجیتال مارکتینگ خطور میکند. هر کدام از این سه فاکتور،‌المان های زیادی را برای توسعه و بهبود در بر می گیرند. فاکتورهایی که بصورت مختصر در ادامه متن ذکر می کنیم. اما علاوه بر این سه فاکتور، موارد دیگری هم هست که تا حدودی برای توسعه دهندگان ناشناخته است و یا اهمیتی برای آن قائل نمی شوند.

مهمترین عوامل شناخته شده در بهبود سئو (SEO)

محتوا: برای بهرمندی از همه ی فواید یک محتوای موثر، بهتر است فاکتورهای زیادی را دخالت دهید. حجم یکی از این فاکتورهاست. اندازه مطلب برای گوگل دارای اهمیت است و تاثیر فوق العاده ای بر روی رتبه وب سایت شما می گذارد. در عین حال تولید محتوای مدام و با کیفیت تر باعث رشد اعتبار شما می شود.

موضوع مهم دیگر در نظر گرفتن کلیدواژه ها در متنی است که آماده می کنید. بهتر است که محتوای مورد نظر خود را از فرمت های متنوعی اشباع کنید و در لابه لای متن ها از ویدیو، گیف و حتی فایل های صوتی و پی دی اف استفاده نمایید.

ساختار: یک ساختار منظم و دقیق به موتورهای جستجو کمک می کند تا بهتر محتوای وب سایت شما را شناسایی کنند. در عین حال نمی توان از عوامل فنی صحبتی به میان نیاورد.

بک لینک ها: دو عامل کمی و کیفی وب سایت هایی که به شما لینک می دهند بر روی سرنوشت وب سایت شما در صفحه نتایج گوگل بسیار موثر است.

بهینه سازی نتایج جستجوی گوگل یا سئو (SEO)

اما گذشته از این سه عامل، چه موارد دیگری را می توان به عنوان فاکتورهای مهم برشمرد؟

  • سن دامنه و تاثیر آن بر SEO

سن دامنه یکی از فاکتورهایی است که توسعه دهندگان وب کنترل اندکی بر روی آن دارند. گوگل اعلام کرده است که سن دامنه در نمایش نتایج موثر است چرا که دامنه هایی که محتوای با کیفیتی تولید نمی کنند، پس از مدتی از بین خواهند رفت و در مقابل تولید کنندگان محتوای قوی برای  سال ها به فعالیت خود ادامه میدهند. در واقع می توان گفت که وب سایت هایی با سن بیشتر تعهد خود را نشان داده و اعتماد موتورهای جستجو را جلب کرده اند.

  • شبکه های اجتماعی و تبلیغات اینترنتی

اینکه شبکه های اجتماعی تا چه اندازه در بهبود SEO موثر هستند یکی از مواردی است که نمی توان بصورت دقیق مورد سنجش قرار داد. اما شواهد نشان می دهند که فعالیت بر روی شبکه های اجتماعی و جذب مخاطبان جدید از طریق این شبکه ها تاثیر زیادی در بهبود نتایج جستجوی موتور گوگل دارد.

  • به روز رسانی محتوایی که تولید کرده اید

تولید محتوای جدید برای گوگل دارای اهمیت زیادی است و از سال ۲۰۱۰ این روند را با جدیت بیشتری دنبال می کند. اگر به بلاگ خود مراجعه کنید و پست های قبلی خود را به روز رسانی نمایید، شانس دیده شدن شما افزایش می یابد. بازنویسی کردن مطالبی که در گذشته نوشته شده اند یکی از چیزهایی است که از نظر موتور های جستجو پسندیده است.

  • لینک های خروجی

تنها لینک های ورودی نیستند که برای SEO وب سایت شما مناسب است. لینک هایی که به وب سایت ها می فرستید نیز در بهبود سئوی شما موثر خواهند بود. اگر محتوای خود را با لینک هایی تکمیل کند که به سایت های قدرتمندی اشاره می کنند، سئو وب سایت شما به سرعت رشد خواهد کرد و در صفحه نتایج گوگل بهتر دیده می شوید.

  • بازدید کنندگان دائمی

این موضوع که چه تعداد از بازدید کنندگان وب سایت شما بصورت دائمی مخاطب شما هستند مسئله ی مهمی به شمار می رود. گوگل کیفیت محتوای تولیدی شما را مناسب قلمداد می کند و همین مسئله را دلیل مهمی برای ماندگاری و بازگشت کاربران به وب سایت شما در نظر می گیرد.

  • زمان بازدید سایت

آخرین مورد که لازم است تا در این مطلب به آن اشاره کنیم، زمانی است که کاربران شما برای مطالعه و بهرمندی از محتوای شما صرف می کنند. این معیار که از آن به Time on Site یاد می شود، فاکتوری است که زمان صرف شده کاربران در سایت را می سنجد. برای افزایش این زمان روش های بسیاری وجود دارد که ساده ترین آنها درگیر کردن کاربر با محتوای زنجیره ای است. در عین حال تولید کنندگان و توسعه دهندگان وب سایت ها می توانند با خلق یک بازی، کاربران را برای مدت زمان زیادی در وب سایت خود نگه دارند.

تولید محتوای زنجیره ای که شامل حرکت دادن کاربر در سایت صفحات سایت است مهمترین و در عین حال ساده ترین راهکاری است که می توان به آن دست پیدا کرد. برای این منظور کافی است بخشی از محتوای خود را به صفحه ای بعدی لینک کنید و یا کاربران را برای تماشای ویدیویی که آماده کرده اید به صفحه ی تازه ای بفرستید. همه ی این اقدامات به شما کمک می کند تا زمان بازدید کاربران از وب سایت خود را افزایش دهید.

در ادامه این مطلب با شما در مورد محتوای زنجیره ای بیشتر صحبت می کنیم.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *