آکادمی ادنگاه: از بازاریابی ایمیلی که حرف می زنیم از چه حرف می زنیم؟ (قسمت دوم)

ایمیل مارکتینگ

امروزه دنیای بازاریابی اینترنتی در تصرف شبکه های اجتماعی است. تمایل مردم به استفاده از اپلیکیشن هایی مثل تلگرام، ارسال سریع متن در توئیتر و تماشای ممتد تصاویر مورد علاقه در اینستاگرام باعث شده تا موج بازاریاب ها به سمت این شبکه ها و کانال های ارتباطی روانه شوند و شیوه های دیگر تا حدودی ناکارآمد جلوه کنند. اما در بخش اول معرفی اصول بازاریابی ایمیلی به این موضوع اشاره کردم که چرا ایمیل مارکتینگ کماکان دارای اهمیت است و چطور می توان از آن به عنوان یک ابزار قوی در جهت تبدیل کاربران به مشتری بهره برد.

همه چیزی که در مطلب اول به آن اشاره شد در واقع اصول ابتدایی و کلی گویی هایی بود که برای درک بهتر مطلب می بایست به آنها می پرداختم. اما در این مطلب قصد دارم تا کمی جزیی تر در مورد بازاریابی ایمیلی صحبت کنم و به نکات بیشتری در این متن اشاره نمایم. پیش از شروع بحث، بهتر است در خصوص “سرنخ آهن ربایی” یا Lead Magnets صحبت کنیم.

طبیعتا نمی توانید به همان ایمیل آدرس هایی که دارید بسنده کنید. برای همین بهتر است از حالا به فکر گسترش آدرس های خود باشید و ایمیل های حقیقی زیادی را به فهرست مخاطبان خود اضافه کنید. یکی از اولین ایده هایی که به ذهن مدیران بازاریابی می رسد، طراحی و پیاده سازی یک صفحه فرود جذاب است که ایمیل کاربران را گردآوری کند. اگرچه همه ی آنها با این شیوه آشنایی دارند، اما شاید با تکنیک های اجرای یک صفحه ی فرود موفق آشنایی نداشته باشند. در ادامه شما را با اصول سرنخ آهن ربایی آشنا می کنیم.

اولین نکته ای که باید به آن توجه کنید، خلق انگیزه برای مخاطبان است تا دلیل موجهی برای وارد کردن آدرس ایمیل خود داشته باشند. این انگیزه در واقع اصلی ترین دلیلی است که باعث می شود مخاطب به شما اعتماد کند و آدرس ایمیل خود را در کادر وارد نماید. آدرس هایی که از این طریق جمع آوری می شوند سرنخ هایی هستند که به شما در تبدیل مخاطبان به مشتری کمک می کنند.

با یک مثال این موضوع را کمی توضیح می دهم: طراحی صفحه فرود به تنهایی کافی نیست، برای همین بسیاری از مدیران بازاریابی از انیمیشن های گرافیکی جذاب و تصاویر رنگارنگ در طراحی حاشیه ها استفاده می کنند. این موضوع در خصوص پاپ آپ هایی که در لحظه ورود به سایت ظاهر می شوند نیز صدق می کند، اما مهمترین آیتم اهدای یک هدیه به کاربرانی است که از آنها طلب ایمیل می کنیم. این هدیه در واقع مهمترین ویژگی سرنخ های شماست، و مهمترین ویژگی هدیه نیز رایگان بودن آن است. یعنی چیزی که در همان لحظه بتوانند از آن استفاده کنند. برای همین است که بسیاری از مدیران بازاریابی که اقدام به ارسال هدیه می کنند، از محتوای بصری، کتاب های صوتی و یا فایل های PDF به عنوان هدیه استفاده می کنند. آیتم هایی که برای شما هیچ هزینه ای در بر ندارد و به سادگی می توانید آن را به تعداد بی شماری از کاربران هدیه دهید. اما شما با اهدای این فایل ها بصورت های خاص، برای کاربرانی که ایمیل خود را وارد می کنند، نسبت به کاربرانی که به سادگی از کنار پیغام شما عبور می کنند تمایز قائل شده اید.

یک فایل پی دی اف،‌ یک وبینار، یک کتاب صوتی، یک کتاب الکترونیک ساده، مجموعه ای از ترفندهای ساده ای که برای کاربر مخاطب شما مثمر ثمر است، و یا حتی نمونه ی رایگانی از یک محصول بهترین گزینه هایی است که می توانید از آنها به عنوان یک توجیه موثر در جهت دریافت ایمیل مخاطبان خود استفاده کنید. در عین حال می توانید به این موارد قناعت نکنید و با استفاده از خلاقیت خود آیتم های تازه ای را به این لیست بیافزایید. اما اصلا فراموش نکنید که مهم ترین ویژگی یک سرنخ خوب، رایگان بودن آن است. پس برای چند دقیقه هم که شده دست از حساب و کتاب بردارید و آنچیزی را که برای شما هزینه ی گزافی ندارد به سادگی ببخشید. در مقابل شما صاحب یک ایمیل آدرس معتبر از مخاطبی می شوید که مطمئنا به محتوای وب سایت و یا محصولات شما علاقه دارد.

موضوع دیگر در خصوص سرنخ، قابل درک و قابل فهم بودن آن است. قرار نیست هر فایلی را که در اختیار دارید به صورت رایگان در اختیار کابران قرار دهید. به عنوان مثال استفاده از یک فایل تصویری سرگرم کننده با حجم ۳ مگابایت بسیار بهتر از یک ویدئوی با کیفیت ۷۰۰ مگابایتی است. خصوصا اینکه کاربران تا لحظه ای که آن را باز نکنند، نمی توانند از محتوای واقعی آن باخبر شوند. کتاب همیشه گزینه خوبی است، اما یک کتاب ۷۰۰ صفحه ای اصلا نمی تواند جذاب باشد. لازم نیست که نسخه ای از آخرین کتاب دن براون را به کاربر خود هدیه دهید، (مگر آنکه یک کتاب فروشی آنلاین باشید)، بلکه بهتر است با درک دلیلی که کاربر به وب سایت شما مراجعه کرده، آیتمی را در اختیار او بگذارید که با نیازهای او رابطه ی مستقیمی داشته باشد.

اما سرنخ شما هر اندازه که خوب باشد و هر اندازه که از فریبایی لازم برخوردار باشد، باز به یک فرم ثبت آدرس نیاز دارد. فرمی که اگر محتوا و گرافیک مناسبی نداشته باشد، تنها موجب هدر رفت سرنخ شما خواهد شد. در ادامه شما را با روش های طراحی و محتوا نویسی یک فرم ثبت نام آشنا می کنیم و به شما می گوییم که چه المان هایی در ثبت موفق یک ایمیل آدرس حقیقی نقش ایفا می کنند.


Comments

  1. ممنونم مقاله خوبی بود چند نکتخ جالب داشت برام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *