آکادمی ادنگاه؛ از بازاریابی ایمیلی که حرف می زنیم از چه حرف می زنیم؟

بازاریابی ایمیلی یا ایمیل مارکتینگ

امروزه دنیای بازاریابی اینترنتی در تصرف شبکه های اجتماعی است. تمایل مردم به استفاده از اپلیکیشن هایی مثل تلگرام، ارسال سریع متن در توئیتر و تماشای ممتد تصاویر مورد علاقه در اینستاگرام باعث شده تا موج بازاریاب ها به سمت این شبکه ها و کانال های ارتباطی روانه شوند و شیوه های دیگر تا حدودی ناکارآمد جلوه کنند.

یکی از این شیوه ها، بازاریابی ایمیلی یا ایمیل مارکتینگ است. شاید باور نکنید اما ایمیل کماکان موثر ترین شیوه تبلیغات اینترنتی برای برقراری ارتباط با کاربران و تبدیل آنها به مشتریان واقعی است. در این مجموعه مقاله تلاش می کنیم تا شما را با اهمیت بازاریابی از طریق ایمیل آشنا کنیم،‌ ابزارهایی برای این موضوع به شما معرفی کنیم و به شما بگوییم که چه راهکارهایی برای آغاز و انجام یک کمپین تبلیغات ایمیلی وجود دارد. پس با آکادمی ادنگاه همراه ما باشید و این سلسله مطالب را دنبال کنید.

چرا بازاریابی ایمیلی

شاید با وجود شبکه های اجتماعی موثر، درک این موضوع که چرا ایمیل مارکتینگ دارای اهمیت است کمی دشوار باشد. پیش از هر چیز باید کمی در تاریخ غوطه ور شویم. پیش از آنکه سایت ها شکل و شمایل امروزی را پیدا کنند و اینترنت به مهمترین رسانه دنیا تبدیل شود، ایمیل، تنها تعریف مشخص دنیای مجازی بود. شاید باور نکنید اما دلیل راه اندازی اینترنت، ارسال نامه و خبر از طریق یک کابل ارتباطی سریع و امن بود. چیزی که امروزه ایمیل ها ادعای برخورداری از آن را دارند. گذشته از این موضوع ۹۱ درصد از کاربران اینترنت حداقل روزانه یک بار به ایمیل خود مراجعه می کنند. این آمار نشان می دهد که ایمیل مارکتینگ تا چه اندازه می تواند بر بهبود اوضاع کسب و کار و جذب مشتری اثر داشته باشد.

فراموش نکنید که بازگشت سرمایه در ایمیل مارکتینگ بسیار بیشتر از هر شیوه ی دیگری در تبلیغات اینترنتی است. به عنوان مثال ضریب تبدیل کاربر به خریدار در مقایسه با شبکه های اجتماعی تقریبا سه برابر است. اگرچه شبکه های اجتماعی بسیار بهتر دیده می شوند، اما کاربران کانال های تلگرامی معمولا تنها برای گذراندن وقت به این اپلیکیشن مراجعه می کنند و دلیل بخصوص دیگری ندارند.

از کجا شروع کنیم؟

پاسخ ساده است! به فهرست کاربران خود مراجعه کنید. طبیعتا کسانی که ایمیل آنها را در طول زمان و بر اثر مراوده و گفتگو به دست آورده اید بهترین مخاطبان شما برای بازاریابی ایمیلی هستند. فراموش نکنید: اصلا توصیه نمی کنیم که از بانک ایمیل های آماده استفاده کنید. کیفیت این بانک ها مشخص نیست، ممکن است کاربران آنها، کاربران هدف شما نباشند و یا حتی ایمیل های ارسالی از طرف شما بصورت مستقیم وارد لیست اسپم دریافت کنندگان شود. پس نمی توان به این فهرست ها اتکا کرد و بهترین راه تهیه ی شخصی چنین فهرستی است. فهرستی که دقیقا مرتبط با مخاطبان شما باشد.

راه حل: یک فرم دریافت ایمیل درون سایت خود تعبیه کنید و کار گردآوری ایمیل آدرس ها را شروع کنید. لازم نیست که برای این کار به یک صفحه فورد متوسل شوید. یک پاپ آپ کوچک نیز کار شما را راه می اندازد. با جملات جذاب و آفرهای باورنکردنی کاربران را تشویق کنید که آدرس ایمیل خود را درون باکس وارد کنند. برای این کار می توانید از ابزار OptinMonster استفاده کنید. این ابزار به شما در ساخت و طراحی فرم کمک می کند. با OptinMonster به سادگی می توانید فرمی پویا،‌ منظم و دقیق را طراحی کنید.

از چه ابزارهایی برای ایمیل مارکتینگ استفاده کنیم؟

MailChimp

مدیریت ایمیل ها، خروجی نتایج و البته بررسی و آنالیز آمارهای به دست آمده از یک کمپین تبلیغاتی مرتبط با بازاریابی ایمیلی کار دشواری است. با یک ابزار بازاریابی ایمیلی مانند MailChimp می‌توانید مخاطبان خود را از طرق مؤثرتر و با سطح کنترل بیشتری از قیف فروش گذر دهید. امکاناتی که نرم افزار MailChimp در اختیار شما می گذارد به شرح زیر است:

•با کمک این نرم افزار می توانید استراتژی بازاریابی خود را با اتصال کمپین های ایمیلی به وب سایت گسترش دهید.

•می توانید از اطلاعات فروش برای شخصی سازی بهتر ایمیل ها استفاده کنید.

• این برنامه به فیس بوک متصل می شود، پس به راحتی می توانید اعضای جدید فیس بوک را به لیست دریافت کنندگان ایمیل اضافه کنید و برای آنها محتوای مورد نظر خود ارسال نمایید.

• با کمک این برنامه می توانید سطح اتوماسیون شرکت خود را افزایش دهید.

• بازخورد ها را از طریق گزارش های برنامه گردآوری کنید

البته ابزارهای دیگری هم هستند که در این زمینه به شما کمک خواهند کرد ، اما MailChimp از بسیاری از ابزارهای مشابه کامل تر و کارآمد تر است. پیش از این در مطلب آشنایی با ده ابزار کاربردی و رایگان برای بازاریابی اینترنتی، این ابزار را به شما معرفی کرده بودیم.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *